Zestaw nocników

Zestaw nocników


Fot. Waldemar Rzeźnicki

Podczas ostatnich mrozów w ogrzewanej szkutni Jacka "Dyrektora od Żab" Paluszkiewicza powstawały domki labiryntów nawiewników. Podobne zdają się być już to do umywalek, jak utrzymywała Małżonka Jacka, już to do nocników, jak zapodałem ja w tytule zdjęcia...

Byłem obecny przez część czasu produkcji jednego z nich. Praca przebiegała wg następującego schematu:

Najpierw należało przygotować formę przez pokrycie jej rozdzielaczem, tj. specjalnym woskiem. Po przeschnięciu jednej warstwy przychodziła druga. Tę też należało było przesuszyć. Następnie, po pomiarze temperatury formy malowało się ją pierwszą warstwą topkotu. Po niej, w odpowiednim odstępie czasowym szła warstwa druga. Po uzyskaniu odpowiedniego stopnia związania można już było pokryć warstwę topkotu pierwszą warstwą żywicy i nakładać odpowiednio przyciętą, a miejscami odpowiednio porwaną matę szklaną.

Wszystko wydaje się względnie proste. Ale wyczekiwanie odpowiednich interwałów czasowych aby przedmiot uzyskał oczekiwany stopień "sieciowania" należy do najważniejszych elementów sztuki laminowania. Technika kładzenia połaci maty, sposób i kolejność przyklepywania pędzlem, odpowiednie wykorzystanie wałków różnych kalibrów i wzorów, to umiejętność, którą można nabyć tylko na drodze dużego doświadczenia.

Po odpowiednim przyschnięciu, ale nie całkowitym, kładzie się kolejne warstwy do osiągnięcia odpowiedniej gramatury docelowej. Teraz też nie należy przegapić momentu, w którym trzeba obciąć nadmiary, bowiem w innym wypadku nie wystarczy użyć noża, lecz trzeba będzie uciec się do metod obróbki przy pomocy elektronarzędzi.

Dzięki zainstalowanemu w formie specjalnemu "wypychaczowi" wyjęcia wyrobu z niej jest tylko kwestią kilku wprawnych ruchów, prawie bez ryzyka popsucia "sztuki".

Pozostaje jeszcze tylko wymalować topkotem wewnętrzną część budki oraz krawędzie i... już jedna dwunasta roboty za nami!

Praca zajęła doświadczonemu szkutnikowi trochę ponad pół dnia w dobrze wyposażonym warsztacie. Pominąłem w opisie prace związane z czyszczeniem narzędzi, myciem naczyń, organizację stanowiska pracy, innymi zabiegami bhp - organizacją wentylacji, ogrzewania itd.


Pirometr. Analizuje widmo promieniowania podczerwonego i pozwala na bezdotykowy pomiar temperatury. Czasem wypoasżony w laserowy wskaźnik punktu pomiaru. Pomiar temperatury formy podczas utwardzania drugiej warstwy topkotu. Nakładanie żywicy na topkot przed położeniem piewrszych płatów maty szklanej. Narzędzia tortur. Nimi zmusza się matę szklaną do przesiąknięcia żywicą. Leminat jest tym mocniejszy im mniej zawiera żywicy, przy określonej gramaturze. Warunek - pełne przesycenie maty. Patyki wielokrotnego użytku do mieszania komponentów żywicy. Forma i pierwsza sztuka wyrobu. Składowane, z braku miejsca, na masce terenowego mercedesa podstawy nawiewników. Mercedes służy do holowania i wodowania licznych Jacka łódek regatowych.