Winda kotwiczna

Winda kotwiczna


Fot. Waldemar Rzeźnicki

Ten beton, to plac JKM Neptun w Gdańsku - Górkach Zachodnich. Ten przedmiot, to winda kotwiczna porodukcji angielskiej na łańcuch kalibru 10.

Za sprawą Janusza Zaborowskiego jest naszą własnościa.

Kiedy byliśmy w "Neptunie" innym razem, popływać na jachcie "Buffel", nasz wspaniały elektryk, chory na płuca dziś bardzo, Sławek, rozszyfrował skrót JKM jako: Jego Królewska Mość Neptun. Wymyślił też Sławek nazwę dla spinaczy do bielizny stosowanych na jachcie do przypinania m. in. ręczników na sztormrelingu - spinakery.

Janusz pływa na jachcie "Hoorn". Ponieważ pływałem na tym jachcie, zawodowo, bodaj cztery lata, łączy mnie z tą łódką niezwykła, emocjonalna więź. Nie jestem pewien, czy nie obustronna...

POSZUKUJE SIĘ DRUGIEGO EGZEMPLARZA TAKIEJ WINDY KOTWICZNEJ.

Kwerenda internetowa nie dała pozytywnego rezultatu..., a układ kluz na dziobie wymaga by windy były dwie.


Winda ma wymienne kamienie w kole orzechowym, co pozwala zmieniać kaliber łańcucha. Widoczny, wolny otwór osi obrotu handszpaka pozwala na użycie drugiego biegu. Winda musiałaby stać po środku, w tył od grodzi zderzeniowej. Dystrybucja łańcucha na dwie burty dość skomplikowana. Najsensowniejsze rozwiązanie, to zastosować oddzielną windę do każdek kotwicy. Bez komentarza.