Zbite szklanki, czyli lepiej jest wrogiem dobrego.

Zbite szklanki, czyli lepiej jest wrogiem dobrego.


Kiedy zabawę trzeba było zaczynć od nowa, np. grę w chowanego, krzyczało się na podwórku "zbite szklanki" i wszyscy wychodzili ze swoich kryjówek. My musimy zacząć zabawę z klejeniem masztu od nowa nie dlatego, że "kryjacy" podglądał, lecz dlatego, że "lepiej jest wrogiem dobrego".

Voltaire, autor owej sentencji, mógł mieć na myśli następującą interpretację: przychodzi lepsze wypiera dobre, a dobre tego nie lubi i lepsze staje się wrogiem.

Druga, zanacznie bardziej odpowiadająca mnie interpretacja tłumaczy - nie poprawiaj, bo pospujesz coś co jest dobre i tak.

Więc pan Stasio, uznając, że nasza waga do odmierzania skladników kleju jest za mało dokładna, czego świadectwem miało być ponadnormatywne zużycie utwardzacza, postanowił przejść na objętościowe, nie wagowe dozowanie wspomnianego. Zakupiono strzykawki i podczas prac opisanych w tytule "Grotmaszt" dozowano utwardzacz z bardzo dużą precyzją, za to... dziesięciokrotnie za mało. Maszt się zupełnie nie skleił. Żywica wyciekła. Trzeba było, w porozumieniu z producentem kleju, podjąć działania następujące - konstrukcję rozebrać (18 elementów), oskrobać, przemyć i skleić drugi raz. Należało działać szybko, by zdążyć położyć "mokre na mokre". Udało się.

Dzisiaj ów maszt już ostrugaliśmy na okrągło i oszlifowaliśmy. Jest piękny.

Tyle, że podczas tego drugiego klejenia (tu zastosowaliśmy metodę mieszaną dozowania utwardzacza), na skutek awarii zasilania nie mogliśmy skorzystać z prasy próżniowej. Na szczęście, mieliśmy plan "B". Dzieki zapobiegliwości pana Stasia, który je wczesniej przgotował, ścisnęliśmy maszt 35 pasami. Kiedyś użył Staś do ich wykonania kilka metrów łańcucha na sprzączki i kilkudziesiąt metrów taśmy parcianej. Współudział miała w tym również maszyna do szycia marki minerwa, którą otrzymaliśmy kiedyś w prezencie od Maćka Roszkowskiego, kiedy już zlikwidował swoją pracownię żaglomistrzowską.

Jak wspomniałem maszt jest piękny.

Na zdjęciu rozbiórka masztu i wstępne czyszczenie listew.